МАЈСКИ ПАТУВАЊА   
БЕЛГРАД-НОВИ САД - 1 ви Мај 
(29.04-01.05.2023)


1 ден 29.04.2023 (сабота)  Скопје – Белград Поаѓање во 00.15 ч, преку граничниот премин Табановце со попатни одмори. Пристигнување во Белград во утринските часови, разгледување на градот со локален водич: плоштадите Теразије, Славија, храмот Св. Сава, тврдината Калемегдан каде ќе се посетат  Воениот музеј, Споменикот на победникот. Сместување во хотел. Одмор. Попладне околу 17;30 ч заминување за факултативно крстарење со брод по Дунав и Сава во траење од 90 минути: Земун, Гардош, Лидо (капалиштето), Земунската Марина, сплавовите зад хотел Југославија, Воениот остров, делтата на Сава и Дунав, 25 мај, кулата Небојша, Калемегдан, Марина Дорџол, мостовите Пупин, Панчевачки, Бранков, Железнички, Газела, Ада, пристаништето во Белград, сплавовите на Сава... Во договор со групата можност за факултативна вечера во ресторан или слободно време. Во договорено време враќање во хотелот.
Ноќевање.
2 ден 30.04.2023 (недела) Белград – Нови Сад  Појадок. Планирано поаѓање во 09:00 часот кон факултативен целодневен излет до Нови Сад и Сремски Карловци со локален водич. Прво пристигнуваме во Сремски Карловци, се запознаваме со белиот чинар, Соборната црква, Католичката црква, фонтаната со 4 лавови итн.. Местото е познато по своите вински подруми, следува посета на винарија каде ќе имате можност на  дегустација на две вина од кои едно од нив било на менито на Титаник (Бермет). Во договрено време се упатуваме кон Петроварадинската тврдина која се наоѓа во населбата Петроварадин од која имаме прекрасен поглед кон реката Дунав. Се упатуваме кон Нови Сад, пристигнување и разглед на центарот на градот, католичката црква, улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со градското собрание..слободно време за кафе и ручек. Во договорено време се враќаме за Белград. Ноќевање.

3 ден 01.05.2023 (понеделник) Белргад – Скопје  После појадокот слободно време за посета на новиот комплекс “Београд на вода” каде може да се посети и трговскиот шопинг центар Галерија. Попладнето поаѓање за Македонија. Пристигнување во Македонија во доцните вечерни часови.  Цена на аранжманот: 139 евра  (8.620 денари)

цената е за 1 лице во двокреветна соба

 

Во цената е вклучено :
Превоз на наведената релација
2 ноќевања со појадок во хотел 3* во Белград
Организација и водство на патувањето со лиценциран пратител на групата
Разглед на Белград со локален водич

 

Во цената не е вклучено:

Патничко осигурување – задолжително
Туристича такса во Белград (3,5 евра по лице, се плаќа на рецепција)
Доплата за еднокреветна соба (30 евра)
Сремски Карловци + Петроварадинска тврдина + Нови Сад - 20
€ (со локален водич)
Факултативно крстарење по Дунав и Сава 15

Вечера во ресторан на Скадарлија со жива музика 25 € (предјадење, главно јадење, десерт)